SŁOWO BISKUPA POLOWEGO

SŁOWO BISKUPA POLOWEGO

SŁOWO BISKUPA POLOWEGO

na uroczystość NMP Bożej Rodzicielki i Światowy Dzień Pokoju

1 stycznia 2023 r.

Niech Pan zwróci ku Tobie oblicze swoje i niech Cię obdarzy pokojem”/Lb 6,26/

W atmosferze świąt Bożego Narodzenia i na progu Nowego Roku przekazuję wszystkim tworzącym wspólnotę wiernych Ordynariatu Polowegojak najserdeczniejsze życzenia pokoju. Do takich życzeń skłania mnie nie tylko trwająca za wschodnią granicą Polski wojna, która uzmysławia nam jak wielkim darem jest pokój. Życzenia pokoju są jak najbardziej zrozumiałe również w kontekście przeżywanego okresu Bożego Narodzenia i uroczystości Maryi Bożej Rodzicielki.

Podczas świąt Bożego Narodzenia celebrujemy przyjście na świat oczekiwanego Mesjasza, którego prorok Izajasz nazywa Księciem Pokoju (Iz 9,6). On bowiem swoją śmiercią i zmartwychwstaniem przywrócił pokój między człowiekiem i Bogiem.Tę prawdę potwierdzają słowa, jakie pasterze usłyszeli w chwili przybycia do narodzonego Mesjasza: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Łk 2,14). Przekaz biblijny jednoznacznie kojarzy przyjście Boga – Emmanuela z darem pokoju. Dlatego życzę Wam, drodzy Bracia i Siostry, byście pozwolili zamieszkać Bogu w Waszych sercach, w Waszych domach i rodzinach.Wówczas nie zabraknie Wam tego daru, którego potrzebę tak bardzo odczuwamy.

Niegdyś Józef i Maryja poszukiwali, jak się okazało daremnie, odpowiedniego miejsca na narodzenie Dzieciątka Jezus. Oby znaleźli miejsce gościnne w naszym życiu! Korzystam ze sposobności, aby w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy w ostatnim roku, kierując się ludzką i chrześcijańską wrażliwością, okazali gościnność uchodźcom z Ukrainy, dostrzegając w nich współczesne oblicze Jezusa.

Jak okazać gościnę Jezusowi uczy nas Jego i nasza Matka, Maryja. Ewangeliaukazuje nam Matkę Jezusa, która rozważała i zachowywała w sercu wszystko, co było związane z Jej Synem (zob. Łk 2,19). W języku oryginalnym słowa te wskazują na to, że Maryja między innymi słuchała Jezusa i była Mu posłuszna oraz trwała w Jego bliskości jak matka przytulająca do policzka dziecko. Ze słuchania słowa Bożego i bliskości Jezusa rodził się w sercu Maryi pokój. Pokój wypełnił Jej serce mimo, że Jej życie nie było wolne od utrapień, smutku, a nawet tragicznych wydarzeń. Tradycja mówi o siedmiu boleściach Maryi. Wpatrując się w przykład Maryi, życzę Wam uważnego słuchania i wiernego zachowywania słowa Bożego. Dzięki temu doświadczyciepogłębionej znajomości Jezusa i wzrastającej miłości do Niego.

Spełnienie tych wszystkich życzeń będzie w dużym stopniu uwarunkowane od Waszej, drodzy Bracia i Siostry, relacji do Kościoła i w Kościele. Kościół bowiemjest wspólnotą, w której spotykamy Jezusa i przekonujemy się, że istotnie jest Emmanuelem, czyli Bogiem z nami. W Kościele doświadczamy bliskości Jezusa, który przychodzi do nas w postaci głoszonego słowa, celebrowanych sakramentów i wspólnoty Jego uczniów. Przychodzi do nas pod niepozornymi znakami, podobnie jak pod niepozornym znakiem słabego i bezradnego niemowlęcia, zdanego na opiekę innych,narodził się w Betlejem. Dlatego jak rodakom Jezusa potrzebna była wiara, że Bóg przybrał postać człowieka tak i nam potrzebna jest wiara, że Jezus przychodzi do nas tu i teraz, posługując się „ludzkimi” znakami i gestami. Takiej wiary życzę Wam z całego serca!

Ten ludzki sposób przychodzenia Jezusa do nas jest wielką szansą doświadczenia Jego miłości, ale też niesie ze sobą ryzyko nadużycia Jego zaufania ze strony tych, którzy w Jego imię głoszą słowo Boże i są szafarzami sakramentów świętych.Z tego powodu wszyscy – i duchowni, i świeccy – winni troszczyć się, by nie utracić wiary i do utraty wiary innych nie doprowadzać.

Właśnie troską o wiarę w obecnego w Kościele Chrystusa podyktowane jest hasło rozpoczętego w pierwszą niedzielę Adwentu roku liturgicznego. Brzmi ono: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W czasie, kiedy wiara w Kościół uległa u wielu naszych braci i sióstr osłabieniu czy wręcz utracie, refleksja na temat wiary w Kościół i modlitwa o tę wiarę wydają się konieczne.Konieczność ta płynie z przekonania, że w Kościele Jezus kontynuuje swą misję zbawienia człowieka, rozpoczętą narodzinami w Betlejem.

Wielkim moim pragnieniem i życzeniem jest, by doświadczenie Kościoła w Ordynariacie Polowym nie prowadziło do oschłości w wierze, ale do jej pogłębiania. Dlatego otaczam modlitwą wszystkich księży kapelanów, ufając że będą realizować swoje duszpasterskie zadania z wiarą i miłością do Boga i ludzi. Zawierzam Bogu w modlitwie Was wszystkich, drodzy Bracia i Siostry, również z nadzieją, że obecnością i aktywnością we wspólnotach parafialnych oraz świadectwem życia pomagać będziecie innym w pogłębianiu lub przywracaniu wiary w Kościół Chrystusowy. Niech Pan zwróci ku Tobie, Kościele w Ordynariacie Polowym, oblicze swoje i niech Cię obdarzy pokojem!

Niech Pan obdarza pokojem także wszystkich, za których się dzisiaj, w Światowy Dzień Pokoju szczególnie modlimy – polskich żołnierzy w kraju i za granicą oraz ich dowódców i przełożonych.

Niech obdarza pokojem naszą umiłowaną Ojczyznę i wszystkie kraje doświadczające tragedii wojny i zbrojnych konfliktów.

Niech Boże błogosławieństwo spocznie na tych wszystkich życzeniach i niech pozostanie z nami na każdy dzień rozpoczynającego się 2023 roku.

 

Wasz biskup Wiesław