Symbol palmy

Symbol palmy

Jezus wjeżdża do Jerozolimy

Ewangelista Łukasz życie Jezusa ukazuje na planie drogi do Jerozolimy. Jezus, nauczając i czyniąc cuda, zmierza do miasta, gdzie ma ponieść śmierć i zmartwychwstać.

Niedziela Palmowa, którą dzisiaj przeżywamy, otwiera czas Wielkiego Tygodnia. Przeżycie tych dni zależy od naszego przygotowania, aby przez słowo, znak i liturgiczne uobecnienie wydarzenia spotkać się z Odkupicielem człowieka. A czy Ty jesteś przygotowany?

Symbol gałązki palmowej

Kiedy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, ludzie pozdrawiali Go, trzymając w rękach gałązki. Poszczególni ewangeliści zanotowali, że były to gałązki z drzew, gałązki ścięte na polach czy też gałązki palmowe. Na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy podczas procesji i liturgii trzymamy w ręku palmy. Co one oznaczają?

W starożytności w wielu religiach palma uważana była za drzewo święte. W Izraelu zachowano to przekonanie, a wyraziło się ono w szczególny sposób przy budowie świątyni w Jerozolimie. Otóż palmy zdobiły ściany oraz wejście do Świętego Świętych w świątyni Salomona. W ten sposób nawiązywano do symboliki drzewa życia z raju. Na głowicach dwóch kolumn przed wejściem do sanktuarium były ozdoby w kształcie palm i łańcuchów. Oznaczało to granicę, której nie mógł przekroczyć żaden niewierny i grzesznik. Palma wiąże się z majestatem Boga. Jest symbolem wszystkiego, co wzniosłe i szlachetne, sprawiedliwe i piękne, jest symbolem życia, które się nie kończy. W sztuce chrześcijańskiej palma rosnąca pomiędzy dwoma winnymi krzewami jest symbolem krzyża Chrystusa. Na starożytnych chrześcijańskich nagrobkach palma symbolizuje zwycięstwo nad doczesnym życiem.

Palma w moim ręku

Co oznacza palma w moim ręku? Jest uwielbieniem Jezusa Chrystusa, jest oddaniem czci Temu, który mnie odkupił. Ale palma w moich rękach jest znakiem, że chcę w tym Wielkim Tygodniu przekroczyć kolejną granicę w moim życiu religijnym. Granicę wierności w dobrym. Tak wiele spraw mój grzech zniszczył w małżeństwie, rodzinie, pracy. Jezus Chrystus wstępuje do Jerozolimy jako Ten, który odnosi zwycięstwo nad złem. Trzymając dzisiaj w ręku palmę, wyznaję, że chcę razem z Nim przez modlitwę i post w tym Wielkim Tygodniu doświadczyć łaski odkupienia.

ks. Tadeusz Mrowiec