Wolność darem Boga! Jan Paweł II Papież Wolności

Wolność darem Boga! Jan Paweł II Papież Wolności

Przeżywamy dzień papieski. Kolejny. Po co? Różne padną odpowiedzi. Pierwsze czytanie przypomina nam, że w życiu człowieka bardzo ważna jest mądrość. Czym jest mądrość. Sztuką takiego życia, że człowiek się spełnia i jest szczęśliwy. Prawdziwie szczęśliwy. I przypominamy sobie tę prawdę wiary, że Bóg jest mądrością. I wie, co jest dla człowieka dobre.

Co jest miarą dobra i miłości. Mądrość jest źródłem, podstawą wartości i godności człowieka. I tu odpowiedź na pytanie : Jan Paweł II posiadał tak duże pokłady mądrości, że nieustannie musimy je zgłębiać i odkrywać”. Czynimy to szczególnie poprzez dzień papieski. Przez pamięć, modlitwę, przypominanie nauczania pragniemy tę Bożą mądrość odkrywać. Materialnie wspierać tych, co jej szukają i wedle niej chcą żyć. Ta mądrość jest nam dana w słowie Bożym. Jan Paweł II pomagał ją odkrywać i zrozumieć.

Jan Paweł II – papież wolności. I choć się ona kojarzy każdemu różnie: starszym z tęsknotą za wolnością polityczną, narodową, obywatelską, młodszym często z wolnością od zasad, wartości i obowiązków – papież starał się uczyć nas na czym prawdziwa wolność polega.

Zdaniem Jana Pawła II wolność człowieka trzeba rozpatrywać w świetle relacji z Bogiem i bliźnimi. Wolna wola jest  nie tylko przywilejem, który człowiek jako istota rozumna otrzymał od Boga, ale trudnym zadaniem, które chrześcijanin ma realizować w swoim życiu.

Wolność  towarzyszy wierze – jest jej nieodzownym warunkiem. Więcej, to właśnie wiara pozwala każdemu jak najlepiej wyrazić swoją wolność. Innymi słowy, wolność nie wyraża się w dokonywaniu wyborów przeciw Bogu”.

To prawda, ład wolności buduje się w trudzie. Prawdziwa wolność zawsze kosztuje! Każdy z nas musi ciągle od nowa ten trud podejmować. I tu rodzi się następne pytanie:

Czy człowiek może ów ład wolności zbudować sam, bez Chrystusa czy nawet wbrew Chrystusowi?

Do wolności “trzeba wychowywać, gdyż inaczej wolność może się przerodzić w swawolę, w niewolę pychy i egoizmu”. Na przeciwległym biegunie wolności jest Zniewolenie. Różne są zniewolenia, przed którymi przestrzegał papież. Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności (Ga 5,13). Te słowa wprowadzają nas w pasjonujący, ale równocześnie niezmiernie trudny świat ludzkiej wolności. Bóg stworzył człowieka wolnym. Powierzył mu dar wolności.

Chodzi o to, by być wolnym, by dla pieniędzy, zachłanności nie poświęcać Jezusa.

Bóg wie, co dla człowieka jest ważne, i czasem nas próbuje, czy naprawdę jest najważniejszy, gdy mamy dla Niego zostawić coś co jest ważne, ale nie może stać przed Nim. A tę próbę przechodzą nieliczni. Bo często postawa młodzieńca, to nasza postawa, Boże zostaw moje życie, niech nic mi się nie stanie złego, błogosław mi tak jak jest, ale często odejście to nie kwestia wyboru, ale okazji. Sprawa Jezusa się mi nie opłaca. I wtedy często Jezus przegrywa jak w Ewangelii.
My możemy sobie postawić 2 pytania: czy kierujemy się w życiu Bożą mądrością? i czy prawdziwie dla Boga jesteśmy wolni?